MODEL GRY

Od jednego z moich czytelników Sebastiana dostałem pytanie: jak wygląda mój model gry w każdej z tych poszczególnych faz gry? Całego modelu gry nie zamierzam tutaj opisywać, gdyż będzie można go nabyć w mojej książce (która szczegółowo opisuje cały system szkolenia od U4 do Seniorów). Książka niebawem pojawi się w sprzedaży. Niemniej jednak podzielę się z wami w tym artykule pojedynczymi tematami z każdej z tych faz.

Poszczególne fazy i tematy:
 • Faza ataku
  1. faza atakowania (Wyprowadzenie piłki z własnej linii obrony)
  2. faza atakowania (Budowanie akcji w środkowej strefie boiska)
  3. faza atakowania (Zbudowanie sytuacji ‘’strzeleckiej’’)
 • Faza przejścia z ataku do obrony

  Szybki doskok do przeciwnika i odbiór piłki (Uniemożliwienie przeciwnikowi wyjścia ze strefy ‘’straty’’ piłki. Zasada 5’’ po stracie piłki). Odbudowanie pozycji defensywnych (Powrót całej drużyny za linię piłki, zbudowanie zorganizowanej linii obrony maksymalnie blisko bramki przeciwnika)

 • Faza obrony
  1. faza obrony (Zorganizowana obrona na połowie przeciwnika. Wysokie pressing)
  2. faza obrony (Zorganizowana obrona w środkowej strefie boiska. Średni pressing)
  3. faza obrony (Zorganizowana obrona na własnej połowie boiska. Głęboka defensywa/Niski pressing)
 • Faza przejścia z obrony do ataku

  Szybkie wyprowadzenie kontrataku (Wyjście ze strefy odbioru. Maksymalne rozszerzenie gry. Wykorzystanie całego boiska). Zbudowanie ataku pozycyjnego (Szukanie przewagi lub też zbudowanie samemu przewagi w danym sektorze boiska)

Jeśli chodzi o mój pomysł na model gry, jest on zbudowany na podstawie własnych doświadczeń, kursów, szkoleń, przemyśleń, przeczytania niezliczonej ilości książek oraz godzin rozmów z różnymi trenerami, którzy inspirowali mnie do różnych rozwiązań. Ciężko jest znaleźć jeden jedyny czynnik główny, który wpłynął na mój model gry, jednak gdybym chciał wymienić tylko jeden taki element, który wpłynął na mnie znacząco to na pewno są to rozmowy i współpraca z jednym z najlepszych Trenerów jakich w życiu spotkałem (a było ich bardzo wielu z całego świata) Billym Abbottem. Pracując z nim nauczyłem się więcej niż na niejednym intensywnym kursie. Każdego tygodnia zaskakuje mnie czymś nowym. Cieszę się, że mogę pracować z tak świetnym człowiekiem i Trenerem.

Tak więc zaczynając od początku…

Aby była jasność tego artykułu, system, w którym gram to 1-4-3-3

 • Faza ataku

– Faza atakowania (Wyprowadzenie piłki z własnej linii obrony)

– Faza atakowania (Budowanie akcji w środkowej strefie boiska)

– Faza atakowania (Zbudowanie sytuacji ‘’strzeleckiej’’)

 • Faza przejścia z ataku do obrony

Szybki doskok do przeciwnika i odbiór piłki (Uniemożliwienie przeciwnikowi wyjścia ze strefy ‘’straty’’ piłki. Zasada 5’’ po stracie piłki)
Odbudowanie pozycji defensywnych (Powrót całej drużyny za linię piłki, zbudowanie zorganizowanej linii obrony maksymalnie blisko bramki przeciwnika)

 • Faza obrony

– Faza obrony (Zorganizowana obrona na połowie przeciwnika. Wysoki pressing)

– Faza obrony (Zorganizowana obrona w środkowej strefie boiska. Średni pressing)

– Faza obrony (Zorganizowana obrona na własnej połowie boiska. Głęboka defensywa/Niski pressing)

 • Faza przejścia z obrony  do ataku

Szybkie wyprowadzenie kontrataku (Wyjście ze strefy odbioru. Maksymalne rozszerzenie gry. Wykorzystanie całego boiska).
Zbudowanie ataku pozycyjnego (Szukanie przewagi lub też zbudowanie samemu przewagi w danym sektorze boiska)

Jeśli chodzi o powyższy pomysł na grę, są to jedynie moje własne przemyślenia i każdy Trener, czytający ten artykuł, będzie miał własne pomysły, korekty czy też opinie. Zdaję sobie sprawę, że można to wszystko zrobić inaczej i bardzo możliwe, że wielu z was ma inną koncepcję gry w takim oto systemie. Nie mniej jednak moim zdaniem, dla moich zawodników w danej chwili jest to najlepsze rozwiązanie.

Pragnę również przypomnieć, że są to jedynie wycinki mojego modelu gry. Wiele tematów zostało pominiętych, a cały, pełny model gry będzie można znaleźć w mojej książce, która niebawem ujrzy światło dzienne.

Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę, że każdy Trener ma inny pomysł na grę. Piłka to nie ‘’przepis na ciasto’’, gdzie każdej drużynie będzie pasował taki oto model, dlatego też jeśli ktoś chciałby skorzystać z powyższych pomysłów proszę bardzo, niemniej jednak nie oznacza to, że wyżej wymienione aspekty sprawdzą się wszędzie. Należy brać pod uwagę to, jakich zawodników się posiada oraz być wiernym swoim przekonaniom, co do wizji prowadzenia meczu. Moja wizja wcale nie musi być spójna z innym trenerem. Nie oznacza to, że moja jest lepsza czy gorsza. Oznacza to, że po prostu jest inna.