Ostatnio trochę brakowało artykułów na blogu. Było to jednak spowodowane tym, że zająłem się mocno przygotowaniami do zbliżającego się wielkimi krokami szkolenia z zakresu piłki dziecięcej. (Więcej informacji na temat szkolenia znajdziesz tutaj), oraz nad pracą z moimi drużynami. Ostatnio dostałem nowy zespół i musiałem też trochę nad tym wszystkim posiedzieć, aby poukładać sobie pracę, tak jakbym sobie życzył. Nadszedł jednak moment, w którym na nowo mogę dzielić się otwarcie wiedzą !

Z racji tego, że niebawem ruszamy z kursem na temat piłki dziecięcej, to dziś w artykule poruszę temat ‘’Filozofii podczas meczów’’. Prawda jest taka, że niewielu trenerów pracujących z dziećmi, potrafi znaleźć różnicę w meczu U8 a U18. Dla większości ‘’szkoleniowców’’ sobotni mecz jest tylko po to, aby go wygrać  bez względu czy pracują z dziećmi, młodzieżą czy seniorami. Ja osobiście się z tym nie zgadzam. Uważam, że jedyne mecze, które należy wygrywać, to te z kategorii seniorskich U16+. A piłka młodzieżowa i dziecięca charakteryzuje się czymś zupełnie innym i w meczu nie chodzi tylko o zdobycie trzech punktów.

Przedstawię wam kilka zasad, które sam stosuję w trakcie pracy z dziećmi i młodzieżą.

  • Dla dzieci od 4 do 14 lat, rozegranie dobrego meczu jest ciągle ważniejsze niż jego wygranie. Podczas nauki gry w piłkę, powinniśmy zapomnieć o suchym wyniku. Powinniśmy zachęcać zawodników do podejmowania ryzyka w trakcie gry. Gdy zawodnicy będą grali zachowawczo, nigdy nie wejdą na wyższy poziom ! Rodzice, trenerzy oraz kibice powinni traktować każdy mecz dla tych kategorii wiekowych jako kolejny trening.
  • Zawsze starajmy się wygrać mecz z całych sił, ale nie za wszelką cenę. Wygrana w meczu nigdy nie powinna być najważniejsza w tych grupach szkoleniowych. Dążymy zawsze do jak najlepszej gry, której efektem będzie wygrana. Nigdy nie skupiamy się na wygraniu jako na celu samym w sobie.
  • Przegrana zawsze jest możliwa, jeśli podejmuje się rywalizację. Nigdy nie ma gwarancji wygranej. Jeśli przegraliśmy jakiś mecz, to tylko dlatego że ktoś był od nas lepszy. Nie możemy przegrywać dlatego, że ktoś od nas na boisku ciężej pracował. ‘’Trudno pokonać kogoś, kto się nigdy nie poddaje’’ – Autor nieznany.
  • Nigdy nie jest tak, że wygrywanie jest dobre, a przegrywanie jest złe. Wielu rodziców tak niestety jednak uważa. Wszystko zależy od tego jak pokazaliśmy się na boisku. Można wygrać mecz, grając bardzo słabo i pokazywać tzw. Antyfutbol wybijając piłkę do przodu, oraz można też przegrać, grając dobry mecz i ciesząc się każdą minutą na boisku.
  • Popełnianie błędów w trakcie meczu to element nauki.
  • W kategoriach dziecięcych i młodzieżowych do lat 14, wygrywanie meczów jest dużo łatwiejsze niż nauczenie zawodników gry w piłkę nożną. Dobra gra daje możliwość spróbowania nowych rozwiązań w starych problemach, po raz kolejny. Skupianie się na prostej grze, ‘’kopnij biegnij’’ ogranicza młodych zawodników. Może i dzięki takiemu podejściu wygramy kilka meczów a może i sezonów, ale na dłuższą metę nie mamy szans wyszkolenia zawodnika kompletnego.

Zawsze jak prowadzę swoje zespoły w kategoriach od U4 do U14 skupiam się właśnie na tych powyższych zasadach. Dobro i rozwój moich zawodników są znacznie ważniejsze od wyniku sobotniego meczu. A jak jest z Tobą ? Jeśli też uważasz jak Ja, że rozwój młodych piłkarzy jest ważniejszy od 3 punktów, udostępnij proszę ten artykuł i pokażmy innym, że wynik w piłce dziecięcej i młodzieżowej to nie najlepszy wskaźnik sukcesu !

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube