Kiedyś już pisałem artykuł na temat futsalu, jednak nie był on specjalnie wyczerpujący. Dostałem również w ostatnim czasie sporo zapytań właśnie na temat hali. Doszedłem więc do wniosku, że jeśli nieubłaganie zbliża się okres zimowy w naszym kraju, warto wspomnieć ten temat i wyjaśnić pewne sprawy z nim związane.

Muszę przyznać,  że kiedyś gdy zaczynałem moją przygodę z byciem trenerem, i prowadziłem moje pierwsze zespoły, byłem stanowczym przeciwnikiem treningów na hali. Nie widziałem jakiegoś głębszego połączenia pomiędzy piłką 5 osobową halową, a  11 osobową ‘’normalną’’. Treningi same w sobie, wydawały mi się trochę sztuką  dla sztuki. Niby fajnie się gra na hali. Wszystko super, ale gdy przypomnę sobie te najróżniejsze ćwiczenia na niej wykonywane,  gdy jeszcze sam byłem zawodnikiem, to jakoś to wszystko mnie odpychało.

Z upływem czasu zrozumiałem jednak, że hala nie jest problemem samym w sobie, a raczej to co ja sam na niej wykonywałem, będąc jeszcze małym chłopcem na treningach w których uczestniczyłem jako zawodnik.  Zacząłem bardziej się zastanawiać na ten temat i doszedłem do kilku ciekawych wniosków. Co najważniejsze, znalazłem powiązanie pomiędzy futsalem, a jedenastoosobowym futbolem.

Futsal, to tak naprawdę pewna odmiana małych gier, które jak wiadomo są najlepszą formą rozwijania piłkarskich umiejętności. Małe gry odzwierciedlają najróżniejsze sytuacje boiskowe. Wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć. Możemy ustalić zasady, że jeśli zdobędziemy bramkę, jeden zawodnik z drużyny, która zdobyła/straciła bramkę schodzi, bramka z głowy liczy się potrójnie, nie można podać dwa razy piłki do tyłu, bo w przeciwnym razie jest rzut wolny. Można grać na dwie bramki, trzy cztery lub nawet sześć. itd. Pełna gama nieskończonych możliwości. Dzięki właśnie takim narzuconym zasadom,  zawodnicy zdobywają również niezbędną wiedzę taktyczną  już od najmłodszych lat.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla młodych zawodników, są gry na cztery bramki. Gra na cztery bramki, pozwala zawodnikom rozwijać umiejętności  poznawcze, podejmowania decyzji oraz postrzegania. (Pomijając już korzyści stricte techniczne.) Niestety w naszym kraju, niewiele osób zdaje sobie sprawę z korzyści gry właśnie więcej niż na dwie bramki.

Należy jednak uważać na pewne gry z zasadami. Takie gry, mogę też nauczać złych nawyków. Widuję często wiele gier (u niektórych trenerów na każdym treningu takie są) na jeden dwa kontakty, a prawda jest taka, że nie zawsze granie na jeden kontakt jest dobre, oraz nie zawsze długie trzymanie piłki przy nodze jest złe. Poza tym, co jeśli zawodnik musi wykonać trzeci kontakt, aby zrealizować zadanie na treningu, czy też strzelić bramkę ? Najczęściej kończy się to zastawianiem piłki, które ni jak ma się do sytuacji meczowej. Należy uważnie dobierać pewne zasady i przemyśleć je odpowiednio zanim zaczniemy je stosować !

Ważne jest też, aby zastosować odpowiedni format małych gier dla wieku zawodników :

Kategoria

Boisko Format gry

U4 – U5

20×15 2v2

U6 – U7

25×15 3v3
U8 – U9 30×20

3v3

U10 – U11

35×20

4v4

35×25

4v4+GK

W 2000 roku Uniwersytet Manchester Metropolitan,  oraz klub Manchester United przeprowadzili badania i porównali gry 4v4, oraz 8v8 pod kontem techniczno-taktycznym. Okazało się, że zawodnicy grający w składach czteroosobowych byli bardziej zaangażowani w grę, niż zawodnicy grający w składach ośmioosobowych :

  • 123% więcej podań
  • 260% więcej szans zdobycia bramki
  • 500% więcej bramek
  • 225% więcej pojedynków 1v1
  • 280% więcej dryblingów

W futsal gra się zazwyczaj w składach pięcioosobowych, na małym boisku o twardej nawierzchni. Piłka jest cięższa niż zwykłe piłki do gry w nogę. Takie warunki, bardzo przypominają wyżej wspomniane małe gry.

Sekret całej gry w futsal polega na tym, że zawodnicy grający w meczach na hali mają o wiele więcej kontaktów z piłką, niż zawodnicy w trakcie normalnej gry. Średnio około sześć razy więcej kontaktów na minutę ! Ciężka piłka jaką gra się na hali, też pozbywa nas łatwego wybicia piłki, byle dalej od własnej bramki w sytuacjach zagrożenia, a zmusza nas do wychodzenia z opresji w sposób bardziej kreatywny.

Co jeszcze jest warte uwagi, gra na hali jest zdominowana  przez różnego rodzaju krótkie podania. Cała gra polega na wymianie dużej ilości kombinacyjnych zagrań, na wychodzeniu na pozycje, oraz szukaniu możliwości do zagrania futbolówki.  Technika użytkowa, oraz szybkie podejmowanie decyzji, często jeszcze przed otrzymaniem piłki są kluczowe. Brak czasu, oraz brak przestrzeni, jak ma to miejsce w futsalu  sprawia, że zawodnicy zdobywają niezbędne umiejętności techniczno-taktyczne . Dzięki grze na hali jestem przekonany, że zawodnicy będą w stanie lepiej sobie radzić w grze jedenastoosobowej, gdyż na dużym boisku będą mięli zdecydowanie więcej czasu i przestrzeni.

Uważam, że gra w futsal, powinna być obowiązkowym elementem każdego systemu szkolenia,  wszystkich zawodników w kategoriach dziecięcych do 11/12 roku życia.

‘’ Futsal jest bardzo ważny w rozwoju dzieci. Dzięki niemu młodzi zawodnicy opanowują podstawy techniczno-taktyczne i lepiej rozumieją grę. Moje przyjęcia, moje dryblingi, które pokazuję na dużym boisku pochodzą właśnie z tego, że grałem na hali’’ – Ronaldinho

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube