Najlepiej zrozumieć złożoność piłki nożnej, poprzez stopniowe zwiększanie kompleksowości gry. Zaczynając naukę w składach trzyosobowych aż do jedenastoosobowych włącznie, uwzględniając przy tym wiek biologiczny oraz indywidualne możliwości zawodników.

Uproszczone gry charakteryzują się :

  • Mniejszą ilością zawodników.
  • Zmniejszonym polem gry.
  • Uproszczonymi regułami gry, które są elastyczne i można je przystosować do istniejących warunków.
  • Ograniczonymi liczbami akcji na boisku.
  • Uproszczonymi problemami.
  • Łatwiejszymi problemami (w ogólnym kontekście), które trener może zaobserwować, analizować, ocenić i korygować czy poprawiać.

Dzieci nie muszą prezentować wysokiego poziomu grania lub wiedzy piłkarskiej, żeby się dobrze bawić podczas treningu i podczas uczestniczenia w uproszczonych grach. Sama prostota gry natychmiastowo przyciąga młodych graczy i zachęca do rozwiązywania problemów podczas tych gier. 

Dla dzieci trening sprawia całkowicie inne wrażenia. Zamiast po prostu przećwiczyć element techniki, który trener z góry narzuca, dziecko, które odkrywa, że brakuje czegoś do wygrania uproszczonej gry, ma pełna motywację, żeby nauczyć się szczególną technikę wyznaczoną podczas gry. Dziecko chce opanować tą technikę w pewnym stopniu. Więc opanowanie danego elementu gry nie jest do końca przestrzegane, jako nieodzowny element potrzebny do danej gry lub ćwiczenia, ale jest przestrzegane, jako element uzupełniający. Trening ma jasny cel podniesienia poziomu gry w celu odniesienia zwycięstwa w uproszczonej grze. W ten sposób nie zabijamy entuzjazmu dzieci, które mimo wszystko pragną grać i wygrywać niż ćwiczyć z góry określoną technikę. Dzięki uproszczonym grą budujemy most pomiędzy nauką danego elementu gry i ich zastosowaniem go podczas meczu.

Przykładowe gry uproszczone :

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Follow by Email
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube